Universitatea din Oradea – Campusul Global Virtual e aici!
18 februarie 2026 2026-02-18 13:16Universitatea din Oradea – Campusul Global Virtual e aici!
Elita tehnică a Universității din Oradea, reprezentanți ai conducerii, decani, cadre didactice și studenți au fost prezenți marți – 17 februarie 2026, în spațiul Centrului de Transfer Tehnologic al universității la ceea ce s-ar putea numi o întâlnire cu „școala viitorului”.
Dan Lejerskar, director executiv și președinte al EON Reality, companie care e deja partener al Universității din Oradea, le-a vorbit celor prezenți despre cel mai recent proiect al companiei pe care o conduce, Campusul Global Virtual, „cea mai mare universitate din lume”, după cum spunea el.
În preambulul prezentării făcută de Dan Lejerskar, rectorul Universității din Oradea, prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău le-a explicat colegilor săi că proiectul Campusului Global Virtual este „o sumă de aplicații bazate pe realitatea virtuală, concepute de Inteligența Artificială, un proiect modern și foarte actual, cu aplicații în zona didactică, dar și în cea administrativă”.

La rândul său, prof. univ. dr. habil. Cristian Grava, cadru didactic al Facultății de Inginerie Electrică și Tehnologia Informației, e explicat că, de la primul contact cu platforma EON Reality, aceasta „a evoluat foarte mult din perspectiva facilităților pe care le oferă utilizatorilor și în ceea ce privește întrebuințarea AI”.
Directorul EON Reality nu a făcut decât să confirme spusele universitarului orădean: „Pornind de la o fotografie, putem genera azi un mediu virtual, full 3D, navigabil”, a spus Dan Lejerskar. El le-a explicat celor prezenți la întâlnirea online că proiectul companiei sale înseamnă „cea mai mare universitate din lume”. Aici, avataruri generate de AI vor lua locul profesorilor, fiind capabile să producă lecții, să explice și chiar să evalueze constant performanțele studenților, în orice limbă a lumii. Practic tot ceea ce înseamnă cunoaștere universală, la zi, există pe platforma EON Reality, desigur contra cost. Asistenții virtuali ai universității universale sunt capabili să creeze modelele 3D ale unor obiecte, să explice funcționarea acestora, să genereze medii virtuale în care avataruri ale studenților pot lucra ca într-un laborator. Pe baza unui model de lecție, AI poate extrage informațiile relevante din toate bazele de date ale lumii și să întocmească un model de curs. Avatarul generat de AI poate, de asemenea, să susțină cursuri și seminare, urmărind evoluția studenților la fiecare interacțiune a acestora cu facultatea virtuală. Mediul virtual poate asigura și examinarea combinată, teoretică și practică. „Deviza noastră este: învață, antrenează, performează”, a spus Dan Lejerskar. Conectat la cele mai mari universități ale lumii: UCLA, Stanford, Berkley, MIT, Caltech… Campusul Global Virtual propune un sistem de învățare imersivă, colaborare globală și experiențe personalizate.

Anticipând o întrebare din partea universitarilor orădeni, Dan Lejerskar a spus că AI nu va duce la dispariția profesorilor. „Ei vor deveni mai productivi, învățarea va fi mai atrăgătoare pentru studenți și elevi, interacțiunea cu studenții va determina o creștere calitativă a actului de predare, iar profesorii vor avea mai mult timp și mai multe resurse pentru cercetare”, a promis CEO-ul EON Reality. La finalul intervenției sale, Dan Lejerskar le-a propus universitarilor orădeni să-i devină parteneri în organizarea, la Oradea, a EON Experience Fest.
Provocându-i la un exercițiu democratic, rectorul, prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău și-a întrebat colegii dacă sunt de părere că Universitatea din Oradea ar trebui să achiziționeze pachetul care îi deschide accesul către Campusul Global Virtual. Răspunsul a fost un „da” unanim. „Acesta este viitorul”, a afirmat cu convingere, prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău.

La cererea celor prezenți, rectorul Universității din Oradea a promis că, în cadrul Living Lab VR@UO – proiectul AI al universității, vor fi organizate ateliere unde vor fi expuse perspectivele oferite de Inteligența Artificială: campusul virtual, asistență didactică, cursuri, tematici, subcapitole, modele de realitate virtuală etc. Prof. univ. dr. habil. Cristian Grava i-a asigurat, la rândul său, pe colegi că „Universitatea din Oradea performează deja în domenii de top precum: realitatea virtuală, realitatea imersivă sau crearea de avataruri virtuale și cursuri. Un element esențial al creațiilor educaționale dezvoltate în cadrul Living Lab VR@UO îl reprezintă modul în care este realizată evaluarea studenților, direct în interiorul fiecărei lecții interactive. La finalul fiecărei experiențe educaționale, am integrat o secțiune de evaluare concepută și introdusă de cadrul didactic, evaluare care reflectă fidel obiectivele pedagogice și competențele urmărite în cadrul cursului. Aceste evaluări sunt personalizate și poartă amprenta profesională a cadrului didactic, fiind create pe baza materialelor originale dezvoltate pentru lecție și adaptate contextului specific al conținutului. Folosind instrumentele puse la dispoziție de platforma de realitate virtuală, am integrat în experiență materiale didactice proprii, scenarii construite special și activități interactive care ghidează în mod structurat parcursul studentului ”.
Echipa de Comunicare – Universitatea din Oradea